Przez długi czas w Hollywood panowało powszechne przekonanie, że przełomowa powieść science-fiction Briana Herberta, Wydma, było niemożliwe do nakręcenia. Uznany filmowiec Denis Villeneuve podjął się trudnego zadania adaptacji Wydma na duży ekran z ogromnym budżetem i znakomitą obsadą. Stellan Skarsg?rd pojawi się w filmie w roli głównego złoczyńcy, barona Vladimira Harkonnena. W wywiadzie dla The Daily Beast aktor drażnił się z charakterystycznym wyglądem swojej postaci i mrożącym krew w żyłach efektem samej obecności Barona w historii.

?Grałem osiem lub dziesięć dni w filmie, więc moja postać nie pojawia się za dużo, ale jego obecność będzie wyczuwalna. Jest tak przerażającą obecnością, że nawet jeśli nic nie powie, myślę, że będziesz bój się go. I jestem niesamowicie gruba. Codziennie spędzałem osiem godzin na krześle do makijażu. A w niektórych scenach wyglądam na bardzo wysoką, bo lewituję. Będziesz się z tym świetnie bawić ?.

W powieści Herberta baron Vladimir Harkonne jest przedstawiany jako niezwykle zła istota, okrutna i sadystyczna, posiadająca ogromną przebiegłość, która sprowadza wrogów przed siebie bez konieczności bezpośredniego angażowania się barona. Jedną z najbardziej zapadających w pamięć rzeczy u Barona Harkonnena jest jego odrażający wygląd, z jego ogromnym ciałem wymagającym podparcia na lewitującym krześle i kiepską higieną osobistą.

Zwiastun Dune pokazał nam krótkie spojrzenie na Barona Harkonnena wychodzącego z czegoś, co wygląda na błotnistą jamę. W poprzednim wywiadzie Villeneuve mówił o swoim pragnieniu, aby nadać Baronowi więcej niuansów, aby uczynić go bardziej zaokrągloną postacią niż niemal karykaturalnie zły czarny charakter, o którym pisał Herbert. Według Skarsg?rda, co sprawia, że ??ta adaptacja Wydma wyróżnia się podejście Villeneuve do tworzenia filmów, które wymaga czasu na budowanie atmosfery.

?Rzecz w tym i dlaczego również nie mogę się doczekać tego filmu, ponieważ to Denis Villeneuve. Cokolwiek robi, tworzy gęstą atmosferę, której możesz dotknąć, i po prostu jesteś w nią wciągnięty . Nigdy się nie nudzisz – nawet jeśli robi długie, powolne ujęcia. Atmosfera narasta, a ty jesteś w jego wszechświecie. Myślę, że będzie tak samo z tym. Jest cudowny w pracy i piękny mężczyzna ?.

Wyreżyserowany przez Denisa Villeneuve’a na podstawie scenariusza, który napisał wraz z Ericiem Rothem i Jonem Spaihtsem, Wydma występują Timothée Chalamet jako Paul Atreides, Zendaya jako Chani, Rebecca Ferguson jako Lady Jessica, Oscar Isaac jako Duke Leto Atreides, Stellan Skarsg?rd jako Baron Vladimir Harkonnen, Javier Bardem jako Stilgar, Chang Chen jako Dr. Liet Kynes, Charlotte Rampling jako Wielebna Matka Gaius Helen Mohiam, Dave Bautista jako Glossu Rabban, David Dastmalchian jako Piter De Vries, Jason Momoa jako Duncan Idaho, Stephen Henderson jako Thufir Hawat i Josh Brolin jako Gurney Halleck. Film pojawi się w kinach i w HBO Max 1 października. The Daily Beast jako pierwszy zgłosił tę historię.

Tematy: Dune