Kierując się w weekend, Sokół i zimowy żołnierz wydał jedną z najbardziej oszałamiających sekwencji otwierających w swoim przedostatnim odcinku pierwszego sezonu; dając Wojna domowa wibracje wszędzie. Trio, Sam, Bucky i Walker, walczące o tę tarczę, w końcu pozwoliły nam zrozumieć, dlaczego jest tak ważna. Może mieć różne znaczenie dla różnych ludzi, ale z pewnością nie zostanie umieszczony w jakimś muzeum jako pamiątka. Dziedzictwo Kapitana Ameryki w Marvel Cinematic Universe wykracza daleko poza jedną osobę.

Ale mówiąc o spuściźnie, serial subtelnie obejmował pojawienie się dwóch nowych superbohaterów (i złoczyńcy) lub powiedzmy, że trzy osoby przechodzą w nowe tożsamości. Tymi trzema osobami byli Sam Wilson Anthony’ego Mackiego, John Walker z Wyatta Russella i Joaquin Torres z Danny’ego Ramireza. Chociaż na pewno zobaczymy, jak Sam i John zakładają nowe płaszcze w następnym odcinku lub przynajmniej rzucą okiem na to, Torres może potrzebować czasu, aby udać się w przyszłość superbohatera. Mimo to był to całkiem niesamowity ukłon w stronę komiksów i po raz kolejny oznacza kolejny charyzmatyczny ruch Marvel Studios, aby włączyć nowych superbohaterów w zmodyfikowany sposób do MCU. Rzućmy okiem na te trzy superosobowości Marvel Studios Sokół i zimowy żołnierz dokuczał w odcinku 5.

Sam Wilson zostaje Kapitanem Ameryką

Podczas gdy Sam i Bucky całkiem dobrze poradzili sobie z walką z Walkerem i udało im się zabrać ze sobą tarczę, serial zagłębił się w zamieszanie i niechęć Sama do przejęcia płaszcza. Podczas gdy już zmagał się z utrzymaniem standardów, które Steve wyznaczył jako idealny patriota, dalej odszedł od koncepcji bycia ulubionym superbohaterem Ameryki po spotkaniu z Isaiahem Bradleyem, czarnym super żołnierzem, który został uwięziony za służbę swojemu narodowi. Ale w końcu Sam zdaje sobie sprawę, że teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest podjęcie płaszcza, aby udowodnić światu, jak kolorowy mężczyzna może być w stanie poradzić sobie z obowiązkami, których biały człowiek nie mógłby (Walker) i ćwiczy się z tarczą. Dowiaduje się, jak korzystać z tarczy, rzucać nią i chwytać ją z powrotem, w walce i docenia zaufanie Steve’a.

Pod koniec odcinka Sam dowiaduje się, że Flag Smashers planują atak na spotkanie GRC, aby zbuntować się przeciwko aktowi, który spowodowałby przesiedlenie ludzi, którzy przekroczyli granice po Blipie, do ich krajów pochodzenia. Przygotowując się psychicznie do nadchodzącej bitwy, otwiera pudełko, które dał mu Bucky dzięki uprzejmości Wakandans. Chociaż nie przyjrzeliśmy się temu, co jest w środku, naprawdę małe spojrzenie, jak ułamek tego, pokazało, że to nowy kostium Falcona, najprawdopodobniej w nowych niebiesko-białych kolorach pasujących do tarczy.

Nie jest potwierdzone, czy Sam poleci w nowym stroju, czy nie, ale jest całkiem oczywiste, że to zrobi. Po pierwsze, latanie jest jego naturą. Leciał w tych skrzydłach na długo przed tym, zanim został Mścicielem. Ponadto, ponieważ nie jest super żołnierzem, skrzydła dadzą mu znaczną przewagę nad superzłoczyńcami w przyszłych misjach bojowych. I dzięki temu, kiedy Sam założy nowe kolory, dzierżąc tarczę Kapitana Ameryki, lecąc przez arenę bitewną, zamieniłby się w nowy Kapitan Ameryka.

Joaquin Torres Becoming Falcon II

Jednym z klasycznych ukłonów w stronę komiksów w tym serialu było wprowadzenie Joaquina Torresa, granego przez Danny’ego Ramireza. Torres zostaje przedstawiony jako pomocnik Sama w operacjach wojskowych. Jest osobą prowadzącą Sama i zaufanym powiernikiem, pomagając mu zbierać informacje i dowody dotyczące gróźb i innych rodzajów konfliktów. Jest także technikiem Sama, oznaczającym lokalizacje wroga, śledzącym ślady i łączącym dla niego kropki. W najnowszym odcinku Torres odwiedza Sama Wilsona po walce z Walkerem. Wyjaśnia sytuację Samowi i jak władze w Ameryce szaleją, gdy Walker publicznie zamordował nieuzbrojonego człowieka.

Torres następnie patrzy na zniszczone skrzydła Sama z jego kostiumu Sokoła. Chociaż Sam prosi Torresa o znalezienie sposobu na naprawę skrzydeł, Torres nie jest pewien, kiedy i jak może naprawić ich poważne zniszczenie. Kiedy Sam zaczyna odchodzić z tarczą Capa, Torres prosi Sama, by też wziął skrzydła, na co Sam odpowiada, ?Zatrzymaj ich?.

Joaquin Torres jest ważną postacią w komiksach Marvela, która przyjmuje płaszcz Sama, Falcona i staje się Falconem II. Chociaż w komiksach Torres został faktycznie zamieniony w hybrydę człowieka i ptaka podczas eksperymentów szalonego naukowca Karla Malusa (postać pojawiła się w Jessice Jones, ale najwyraźniej została zabita w eksplozji). Ratując życie Kapitana Ameryki, zdobył stanowisko nowego Falcona, stając się pomocnikiem Capa. Możliwe, że Marvel podejmie nowe podejście do tej postaci i prawdopodobnie włączy go do przyszłego rozwoju Marvel Cinematic Universe. Warto zauważyć, że Joaquin Torres sprzymierza się z Ironheart w fabule Secret Empire; Ironheart jest również opracowywane dla Disney +. Możemy więc zobaczyć, jak ci młodzi superbohaterowie jednoczą się, tworząc New Avengers.

John Walker zostaje agentem w USA

Historia Johna w tej miniserialu była niefortunna. Po pierwsze, przekonano go, że bycie Kapitanem Ameryką oznacza przestrzeganie amerykańskich wartości i zasad, ale nie powiedziano mu, że będą one sprzeczne z jego zasadami jako żołnierza. Weteran wojenny, nieświadomy tego, z czym walczy, stawał w obliczu klęski i upokorzenia, dopóki nie zdał sobie sprawy, jak moc może zmienić jego postawę i pomóc mu stać się prawdziwym Kapitanem Ameryką, jakim ma być. Jednak jego decyzja o wzięciu serum jest odwrotna, gdy gniew i frustracja w stosunku do tych, którzy go osłabiają, odbijają się na nim, co jest dodatkowo wzmacniane przez żal po śmierci jego kumpla z wojny. A potem został w pewnym sensie zdradzony przez politykę, która, jak wierzył, działała na tych samych wartościach, jeszcze bardziej pogrążając go w beznadziejności.

Wszystko to piętrzy się wraz z frustracją związaną z niepowodzeniem ochrony swojego najlepszego przyjaciela i obsesją na punkcie zostania superbohaterem, Walker zaczyna projektować własną tarczę. Jest widziany przy użyciu narzędzi do młotkowania i tych samych kolorów co tarcza Capa, aby stworzyć własną osobowość. Nawet wyrył na tarczy znaczek wojskowy Stanów Zjednoczonych ze swojego munduru. Biorąc pod uwagę nagły zwrot w jego postaci i spotkanie z ?gościem-niespodzianką? w odcinku, jego postać z pewnością podąża złowrogą ścieżką i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć oszałamiający występ Wyatta Russella jako amerykańskiego agenta w przyszłych odsłonach MCU.

Sokół i zimowy żołnierz znacznie rozszerzył Marvel Cinematic Universe. Oprócz tych trzech złośliwości, serial drażnił także Eli Bradley, który w komiksach staje się Patriotą, aw tej wersji jest wnukiem Isaiaha Bradleya, byłego Kapitana Ameryki. MCU dodatkowo wprowadza postacie takie jak Kate Bishop, Iron heart, Miss America, Ms. Marvel i prawdopodobnie Stinger / Stature (Cassie Lang). Być może z niecierpliwością czekamy na nowe Avengers w przyszłości, ale kto może powiedzieć na pewno?

Sokół i zimowy żołnierz zakończy się w przyszłym tygodniu szóstym i ostatnim odcinkiem programu, transmitowanym wyłącznie na Disney +.

Tematy: Falcon and Winter Soldier, Disney Plus, Streaming